shabro
15 آذر 1401 - 09:57

سوءاستفاده واسطه‌ها از آشفته بازار قیمت‌گذاری تخم مرغ

رئیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار خراسان رضوی گفت: مسئولین باید حداقل سود مرغ‌دار را در قیمت گذاری تخم مرغ در نظر بگیرند و به قیمتی برسند که تولیدکننده و مصرف کننده متضرر نشوند و دلالان از این آشفته بازار سوءاستفاده نکنند.

 موسوی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدساظهارداشت: در تولید و عرضه تخم مرغ هیچ مشکلی در خراسان رضوی نداریم و تقریبا دو برابر نیاز استان،روزانه بیش از 400 تن تولید داریم در حالی که مصرف روزانه استان 200 تن است و 50 درصد مازاد تولید داریم که به دیگر استان‌ها فرستاده می‌شود.

وی افزود: هزینه‌های تولید افزایش پیدا کرده است، قیمت‌گذاری تخم مرغ در اردیبهشت بعد از اجرای طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها، مناسب نبوده است و از همان زمان ما معترض بوده‌ایم ولی نه تنها این موضوع پیگیری نشد بلکه در بعضی اقلام، مجدد افزایش هزینه داشتیم.

موسوی‌نژاد تصریح کرد: ذرت و سویا تقریبا 545 درصدگران شد که می‌توان گفت این دو مورد 70 درصد هزینه‌های مرغ و تخم‌مرغ را تشکیل می‌دهد. این در حالی است که کل افزایش قیمتی که تخم مرغ داشته، 196 درصد است.

رئیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار خراسان رضوی گفت: با توجه به این که تخم‌مرغ کالای استراتژیک است ما با مرغ‌داران صحبت کردیم تا در تابستان که اوایل طرح بود، فشار زیادی به مصرف‌کننده وارد نشود و البته مصرف تخم‌مرغ نیز در آن زمان کم بود و اکنون افزایش یافته است.

وی با اشاره به افزایش قیمت تخم‌مرغ گفت: با وجود این که می‌گویید تخم‌مرغ افزایش قیمت داشته است ولی باز هم برای ما تولید تخم‌مرغ توجیه ندارد. قیمت تخم‌مرغ بسته به عرضه و تقاضاست. آنالیز قیمت تمام شده تخم‌مرغ را تهیه کرده‌ایم و برای همه مسئولان استان و حتی مسئولان کشوری نیز فرستاده و درخواست کرده‌ایم که بررسی کنند. حداقل سود مرغ‌دار را در نظر بگیرند و به قیمتی برسند که تولیدکننده و مصرف کننده متضرر نشوند تا دلالان از این آشفته بازار سوءاستفاده نکنند.

موسوی نژاد بیان کرد: با ایجاد راه‌هایی برای عرضه مستقیم تخم مرغ و حذف واسطه‌ها، به دنبال کاهش قیمت تخم‌مرغ هستیم. در حال حاضر با توجه به قیمت تمام شده با لحاظ 15 درصد سود برای تولیدکننده، قیمت خرید از مرغدار باید بیش از 50 هزار تومان باشد ولی الان 40 هزار تومان است.

انتهای پیام/282/.

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 899157