shabro
14 آذر 1401 - 16:05

رئیس‌کل دادگستری قزوین: با ترک فعل مسئولان در حوزه قانون جوانی جمعیت برخورد می‌شود

رئیس کل دادگستری استان قزوین گفت: دستگاه قضایی با ترک فعل مسئولان در حوزه قانون جوانی جمعیت برخورد جدی می‌کند و اجازه نخواهیم داد که موضوع مدیریت بحران جمعیت مورد بی‌توجهی مدیر یا دستگاه خاصی قرار بگیرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، علی شعبانی امروز در نخستین جلسه شورای مشورتی خانواده استان قزوین که در سالن جلسات شهید سردار سلیمانی دادگستری کل استان برگزار شد، اظهار داشت: رسانه‌ها و به ویژه صداوسیما باید مزیت‌های قانون جوانی جمعیت را برای مردم تبیین کنند؛ چرا که همین تبیین مهمترین تشویق برای خانواده‌ها در جهت فرزندآوری بیشتر است.

وی با اشاره به آمار بالای فرزندان نامشروع متولدشده در کشورهای غربی اضافه کرد: این فضاحت ناشی از فرهنگ منحطی است که سال‌ها کشورهای غربی به آن افتخار کرده‌اند و امروز شاهد آمار وحشتناک سقط جنین در این کشورها هستیم که مانند زنده به گور کردن دختران در دوران جاهلیت است. چرا که یک جنین بعد از 4 ماهگی انسان کامل است و هیچ فرقی با ما ندارد.

شعبانی ادامه داد: با توجه به اهمیت موضوع سقط جنین به زودی جلسه‌ای تخصصی در این رابطه در دادگستری استان قزوین برگزار خواهیم کرد و همچنین بنا بر این است که جلسات شورای مشورتی خانواده استان قزوین هر ماه برگزار شود و همه دستگاه‌ها باید در این جلسه گزارش عملکرد خود را به صورت مشروح و مکتوب ارائه دهند.

وی یادآور شد: دستگاه قضایی استان قزوین با ترک فعل مسئولان در حوزه قانون جوانی جمعیت برخورد جدی می‌کند و اجازه نخواهیم داد که موضوع مدیریت بحران جمعیت مورد بی‌توجهی مدیر یا دستگاه خاصی قرار بگیرد. در ضمن دانشگاه علوم پزشکی باید برنامه مشخصی برای پیشگیری از سقط جنین به شورای مشورتی خانواده ارائه دهد.

نرخ زادآوری 6 دهم واحد کاهش یافت

مدیرکل بانوان و خانواده استانداری قزوین با بیان اینکه نرخ زادآوری و باروری زوج‌های جوان در استان قزوین 6 دهم واحد کاهش پیدا کرده است، گفت: این نرخ سال گذشته حدود 1.9 فرزند به ازای هر زوج بود که امسال با 6 دهم واحد کاهش به حدود 1.3 فرزند رسیده است و به همین خاطر باید بحران جمعیتی در استان و کشور جدی گرفته شود.

کبری علیخانی اعطای خانه سازمانی به کارمندان دارای 3 فرزند را از مفاد قانون جوانی جمعیت برشمرد و افزود: بنابراین بر اساس قانون یادشده همه دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی و حاکمیتی موظفند که به کارمندان دارای 3 فرزند یا بیشتر خانه سازمانی واگذار کنند که در این زمینه نیاز به آیین‌نامه وجود ندارد و به زودی مصوبه لازم برای اجرای آن را در ستاد جمعیت استان ارائه می‌دهیم.

وی با اشاره به مشکلات فرهنگی در حوزه تبلیغ فرزندآوری ادامه داد: امروز در شبکه‌های صدا و سیمای استان قزوین شاهد تبلیغات درباره فرزندآوری نیستیم و با توجه به پخش برنامه‌های پربیننده‌ای مانند جام جهانی فوتبال باید تبلیغات فرزندآوری در قالب زیرنویس یا تبلیغات کوتاه در این برنامه‌ها ارائه شود که متاسفانه در این زمینه خلأ داریم.

علیخانی یادآور شد: یکی از توطئه‌های مهم آمریکایی‌ها برای ضربه زدن به کشور ما درگیر کردن مسئولان ما با مسائلی مانند فتنه و اغتشاشات است تا مسئولان ما از موضوع جوان‌سازی جمعیت غافل شوند و در این زمینه شاهد این بودیم که لئونید برژینسکی تئوریسین و استراتژیست سیاسی آمریکایی‌ها گفته بود که با پیرسازی جمعیت ایران این کشور خود به خود از سر راه آمریکا کنار می‌رود.

5 مرکز مامایی متخلف در حوزه سقط جنین پلمب شدند

مدیر مرکز درمان ناباروری دانشگاه علوم پزشکی قزوین هم از آغاز فرآیند درمان 417 زوج نابارور در بیمارستان‌های دولتی قزوین خبر داد و گفت: در شرایطی که در تهران درمان ناباروری 90 میلیون تومان هزینه دارد، این هزینه در مرکز درمان ناباروری بیمارستان ولایت فقط 10 میلیون تومان است و در این زمینه باید اطلاع‌رسانی بیشتری صورت گیرد.

مریم کریم‌خانی اضافه کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون 5 مرکز مامایی بخش خصوصی به شکل غیرقانونی سقط جنین انجام می‌دادند را پلمب کردیم، اما متاسفانه مجرمان دستگیرشده در این مراکز در حال حاضر با قید وثیقه آزاد هستند و از دستگاه قضا انتظار داریم که اجازه فعالیت دوباره به چنین مجرمانی داده نشود.

وی ادامه داد: در حال حاضر عملیات کاشت جنین در قزوین به شکل رایگان انجام می‌شود و در حوزه اجرای قانون جوانی جمعیت هم وازکتومی مردان در مراکز تحت نظر دانشگاه علوم پزشکی ممنوع شده و توبکتومی زنان هم فقط با اجازه کمیسیون تخصصی انجام می‌شود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 898343